Apsauginė kaukė: 9 dažniausiai užduodami klausimai

2021-11-17

Apsauginė kaukė – svarbiausia apsaugos priemonė siekiant suvaldyti COVID-19 infekcijos plitimą. Dėl šios priežasties svarbu žinoti, kaip tinkamai ją pasirinkti bei dėvėti, kad apsauginė kaukė suteiktų maksimalią apsaugą ne tik sau, bet ir aplinkiniams. UAB ,,Jokado projektai“ specialistai atsako į 9 dažniausiai užduodamus klausimus apie apsaugines kaukes bei jų dėvėjimą.

1. Iš ko pagamintos medicininės kaukės bei kokiomis savybėmis jos pasižymi?

Medicininės kaukės dažniausiai pasiūtos iš 3 sintetinių neaustinių medžiagų sluoksnių. Medicininėje kaukėje suformuotos specialios klostės uždengia žmogaus kvėpavimo takus. Medicininė apsauginė kaukė paprastai būna pagaminta iš polipropileno audinio, kuris nealergizuoja, yra bekvapis, nedirginantis bei švelnus.

Medicininės apsauginės kaukės pasižymi geru laidumu orui, todėl jų dėvėjimo metu lengva kvėpuoti.

2. Kaip atpažinti, ar įsigyjama kaukė yra medicininė kaukė?

Patikrinti planuojama įsigyti kaukė iš tiesų yra medicininė kaukė, reikėtų atkreipti dėmesį į pakuotę, ant kurios būna parašyta, kokios tai apsauginės veido kaukės. Jei įsigyjamos kelios apsauginės kaukės, o ne visa pakuotė, reikėtų pasiteirauti prekės pardavėjo ar gamintojo, ar parduodama kaukė yra medicininė. Svarbu žinoti, kad to, ar žmogus dėvi medicininę veido kaukę, plika akimi atskirti beveik neįmanoma: tokia informacija gali būti pateikta tik ant veido kaukės pakuotės.

3. Medicininė kaukė: ar ji būtinai turi būti mėlyna?

Įprasta manyti, kad medicininė kaukė gali būti tik mėlyna, tačiau šiandien rinkoje siūloma įvairių spalvų medicininių kaukių. Tačiau taip pat galima įsigyti ir įvairių spalvų įprastų apsauginių kaukių, todėl verta žinoti, kad kaukės spalva dar nereiškia, kad kaukė yra medicininė.

4. Medicininės kaukės: kas kiek laiko jas būtina keisti?

Svarbu pabrėžti, kad medicininės kaukės turėtų būti dažnai keičiamos todėl, kad dažniausiai jos yra vienkartinės. Medicinines kaukes reikėtų dažnai keisti ir sveikiems, ir sergantiems žmonėms, skiriasi tik keitimo dažnumas.

Sergantiesiems žmonėms medicinines apsaugines kaukes reikėtų keisti kas 2–3 val., o sveikiems žmonėms – sunaudoti 3–4 medicinines kaukes per dieną arba pasikeisti jas tada, kai apsauginės medicininės kaukės sudrėksta.

5. Veido kaukė: kaip pasirinkti tinkamą jos dydį?

Veido kaukė turėtų būti pasirenkama atsižvelgiant į jos dydį bei formą: priešingu atveju ji neatliks pagrindinės savo funkcijos – neapsaugos nuo užkrečiamų ligų. Pasirinkta apsauginė kaukė turėtų būti ne per didelė, ir ne per maža bei tokios formos, kuri idealiai tiktų Jūsų veidui.

6. Kaip teisingai turėtų būti dėvimos kaukės?

Pasirinktos kaukės turėtų būti dėvimos taip, jog apimtų ne tik burnos, tačiau taip pat ir nosies bei smakro sritis. Apsauginės kaukės kraštai turėtų tvirtai bei patogiai prisispausti ties nosimi ir skruostais taip, kad neliktų jokių tarpų. Įsitikinti, kad apsauginė kaukė iš tiesų yra uždėta teisingai, reikėtų taip: įkvėpkite ir iškvėpkite, kad patikrintumėte, ar oras nepraeina pro veido kaukės tarpus. Svarbu dar keletas aspektų: apsauginės kaukės veidui spalvota pusė privalo būti išorėje, o metalinė dalis ar standus sulenkimas – tvirtai priglusti prie dėvinčiojo nosies.

Svarbu paminėti, kad dedama apsauginė kaukė turėtų būti švari bei nebūti naudojama pakartotinai. Apsauginė veido kaukė taip pat turėtų būti tvarkinga bei nepažeista: be skylių, o jos raišteliai – tvirtai laikytis. Negalima dėvėti pažeistos ar drėgnos apsauginės kaukės veidui.

7. Apsauginė kaukė: ko nereikėtų daryti ją dėvint?

Dėvint apsauginę kaukę, reikėtų neliesti jos rankomis. Taip pat svarbu žinoti, kad viena apsauginė kaukė yra skirta naudoti tik vienam žmogui, todėl ja negalima dalintis su kitais.

8. Kaip reikėtų elgtis netyčia rankomis palietus dėvimą apsauginę kaukę?

Palietus apsauginę veido kaukę jos dėvėjimo metu, reikėtų nedelsiant dezinfekuoti rankas dezinfekantu arba nuplauti jas su vandeniu bei muilu.

9. Kaip reikėtų teisingai nusiimti apsauginę veido kaukę bei ką su ja daryti po to?

Nusiimant apsauginę veido kaukę, reikėtų stengtis jokiu būdu neliesti jos paviršiaus. Nuimkite raištelius nuo ausų ir nieko nelaukdami išmeskite veido kaukę (jei ji yra vienkartinė) įdėję ją į plastikinį maišelį. Nusiėmę apsauginę kaukę, kruopščiai nusiplaukite rankas su vandeniu bei muilu arba dezinfekuokite jas ir nelieskite savo veido.

Taip pat svarbu žinoti, kad panaudotos vienkartinės apsauginės veido kaukės negalima palikti ten, kur ją gali pasiekti ar pasinaudoti ja kiti asmenys.

Apsauginė kaukė – svarbi prevencinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų įvairių užkrečiamų ligų. Jei ieškote daugkartinių, vienkartinių apsauginių veido kaukių ar vienkartinių veido kaukės filtrų, apsilankykite UAB ,,Jokado projektai“ internetinėje parduotuvėje www.jokado.lt arba fizinėje parduotuvėje, įsikūrusioje Vilniuje. Čia rasite itin platų bei nuolat atnaujinamą minėtų apsaugos priemonių pasirinkimą. Vis tik jei nepasitikite savo žiniomis ir svarstote, kokius gaminius geriausia įsigyti, susisiekite – ilgametę tarptautinę patirtį sukaupusių specialistų komanda pakonsultuos Jus rūpimais klausimais bei padės atrasti reikiamas prekes.